טיולים נוספים:
Italy Flag
Ecuador flag
 

מידע על West Highland Way

מה זה West Highland Way?

West Highland Way routeה West Highland Way הוא טרק הממוקם במערב סקוטלנד. אורכו  כ-152 קילומטר ונהוג  ללכת אותו תוך 6 עד 8 ימים. הטרק מתחיל בעיירת פרבר לגלזגו(Glasgow) בשם מילגיי (Milngavie). סקוטלנד נחשבת לאחת הארצות היפות ביותר באירופה והWest Highland Way נחשב לטרק היפה ביותר בבריטניה.

המפה באדיבות Stirling Surveys

 


מה קושי המסלול? האם אני מתאים לרמת הקושי?

המסלול מסומן היטב  וניתן להסתדר אפילו בלי מפה (למרות שלא הייתי ממליץ על כך). המסלול אינו מסוכן כלל ובמרבית הימים תנאי הדרך נוחים. בימים אחרים הדרכים יכולות להיות מסולעות ומידי פעם צרות.  ריבוי גשמים עלול להציק אבל לא מדובר בגשמים חזקים ועם הציוד המתאים הגשם יציק באמת רק לעיתים רחוקות.
כל יום ניתן ללון ב Bed & Breakfast או פונדק שנמצא בדרך. למי שרוצה ניתן גם לחנות עם אוהלים במרבית המקומות. קיימת אפשרות לתנועה ללא תיקים גדולים (פרטים בפסקה על ציוד). קצב ההליכה מיועד להיות יחסית מהיר ויש להיות מוכן לכך.

התנאים טובים ומאפשרים גם להולכים לא מנוסים להשלים את המסלול. לצורך העומדן זה היה הטרק הראשון שלנו. אני אדם ספורטיבי במהותי אך לא הולך מנוסה והמסלול היה עבורי בר ביצוע (זה לא אומר שהשרירים לא כואבים בלילה). דפנה היא הפדלעה הישראלית הממוצעת אבל היא יכולה להיות נחושה כהיא רוצה. המסלול היה קשה עבורה אך בסופו של דבר היא הצליחה אותו. לטענתה אם היא הייתה צועדת קצת עם הנעליים החדשות החוויה הייתה הופכת קלה בהרבה. בכל מקרה מאמצע המסלול היא התרגלה לקושי, וההליכה זרמה ללא קושי יוצא דופן.

West Highland Signהעמוד שינחה וילווה אתכם לאורך מסלול ה West Highland Way

חלוקת ימים

אחד הדברים החשובים הוא לחלק את המסלול בצורה שתתאים לדרגת הקושי שלכם. להלן  טבלת חלוקת ימים ל 5, 6 ,7 או 8 ימים. המסלול המקובל ביותר הוא 7 ימים.

Day division chart

מכיוון שזה היה הטרק הראשון שלנו עשינו את המסלול של השמונה ימים אבל השמטנו את היום הראשון מ Milngavie והתחלנו ישר מ Drymen. היום הראשון נחשב לפחות יפה ומיועד יותר עבור התחממות למסלול.

נקודה שעבורי הייתה שאלה רצינית למסלול בן השבע הימים הוא היום הארוך של ה32 קילומטר. לאחר ביצוע המסלול אני יכול להגיד שבכלליות 32 קילומטר זה רבה אבל מדובר במקטע הקל ביותר של המסלול. אני בטוח שאני הייתי מסוגל להשלים את היום הזאה, לצערי אני גם בטוח שדפנה לא הייתה מסוגלת (ראו עומדן בפסקה למעלה).

מקומות לינה

בכל יום ניתן ללון ב Bed & Breakfast או מלון (או אוהלים). אין המון אינפורצמיה באינטרנט או בספרים לגביי מקומות לינה לאורך המסלול מטבע מקומם הנידח של המקומות. באתר של Travel-Lite יש את עמוד מקומות הלינה הכי מפורט שמצאתי ברשת.

אופציה נוחה מאד שבה אנחנו השתמשנו (אם כי לי לא היה מישהו שקיבץ לי את כל מקומות הלינה) הוא שימוש בחברה המתמחה בהזמננת המקומות. מרבית החברות גובות סכומי גנרי שעולה ב 100-150 פאונד יותר ממה שצריך. ובכל זאת קיימת חברה אחת בשם Easy Ways שהעלות היא לפי המלונות + 29 פאונד דמי ארגון לאדם. זה יוצא מאד שווה וחוסך הרבה כאב ראש. לקראת המסלול הם גם שולחים לכם  קלסר שמסביר כל יום איפה אתם לנים, איך אתם מגיעים לשם מהמסלול ועוד פרטים על מקום הלינה.

אני ממליץ בחום לוהט לא להיות "חופשיים" ולחפש מקום לינה בזמן ההגעה. זה הטרק הכי פופלארי בבריטניה ואין היצע רחב מידי של מקומות לינה, יש סיכוי שבחלק מהימים לא יהיה מקום כלל. מומלץ להזמין מקומות , חודש ואף חודשיים לפני המסלול  בשביל לתפוס מקום שיתאים לצרכים שלכם (מחיר או סוג חדר). אפשר גם יותר מאוחר מזה אבל כאמור ייתכן ותצטרכו להתפשר על צרכים.

אוכל

אוכל הוא לא נושא בעייתי. ארוחות בוקר אוכלים במקום הלינה. הארוחות הם לרוב ארוחות סקוטיות מסורתיות ומפוצצות.

ארוחות צהריים הם טיפה מסובכת יותר. מומלץ להסתכל במפה יום לפני ולתכנן את היום. בחלק מהימים יש מקומות לאכול בדרך. בימים אחרים אתם צריכים לדאוג לעצמכם: אוכל מסופרמרקט אם קיים, או ארוחת צהריים לדרך שאפשר לרכוש כמעט בכל מקום לינה בעלות של 5 פאונד. צריך להודיע לבעל המקום עוד בערב  ההגעהשאתם רוצים את הארוחה ליום המחרת.

ארוחות ערב אוכלים בפאב / מסעדה / מקום הלינה הקרוב ביותר. תמיד יש לפחות אופציה אחת בסביבה.

העברות תיקים וציוד

קיימות חברות שלנוחיותכם מעבירות את התיקים הגדולים שלכם כל יום ממקום  לינה למקום לינה הבא. זה מאד נוח ועושה את החוויה לאפשרית גם עבור הולכים לא מנוסים. אלא אם אתם עושים את הטרק עבור הקושי לכשעצמו אני ממליץ על החברה בחום. לחברה שבה אנחנו נעזרנו קוראים Travel-Lite ומדובר בעלות של 35 פאונד לאדם לכל המסלול.

הכנת הציוד עבור הטיול היא קריטית. בלי הציוד המתאים המזג האויר הסקוטי ימרר לכם את הטיול:
* נעליים חסינות מים - חובה!
* מכנסיים וחולצת גשם - חובה! (אל תתפשרו על מעיל ואל תחשבו בכלל על מטריה)
* מגן מים לתיק.
* ביגוד חם ונוח להליכה. (לא חם יותר ממש שצריך בחורף בישראל)
* חולצה קצרה (הרבה פעמים מקצב ההליכה והמעיל נהיה חם)
ניתן לרכוש את הציוד הבא לפני הטיול בסקוטלנד:
* תרסיס נגד מידג' (היתושים שלהם רבים וחסרי רחמים)
* מפה של West Highland Way (מומלץ חסינת מים)
* מקל/ות הליכה (למי שמתקשה. דפנה מצאה את מקלות ההליכה מקלים באופן משמעותי)

המידג' (Midge)

אם חקרתם ולו רק מעט על טיולים בסקוטלנד כנראה שנתקלתם במונח מידג'. אז מה זה מידג'? מידג' הוא יתוש בגרסה קטנה יותר ממה שאנחנו רגילים לו בארץ ונחשב למטריד משמעותי בסקוטלנד. למעשה אתם יכולים להתחיל עם כל סקוטי שיחה טובה על מידג'.הם לא מסוכנים אבל העקיצות שלהם אמורות להיות מגרדות מאד. הבעיה איתם שהם לא תוקפים לחוד כמו בארץ. הם באים בנחילים ואוהבים לרדוף אחרי קורבנות. למזלנו הם די מפונקים. הם לא אוהבים שמש ישירה, הם לא אוהבים רוחות והם ממש איטיים כך שבריצה קלה אפשר לנסות לברוח מהם. הם לא פעילים בכל תקופות השנה ובספטמבר אנחנו בקושי ראינו אותם. בכל מקרה רצוי להצטייד בדוחה מידג' שאפשר לקנות בתחילת הטיול במילגיי או בדריימן.

תקופות למסלול

אפריל/מאי/יוני - תקופות טובות. יחסית פחות גשם. המידג' רק מתחילים להתעורר. ככל שיותר מאוחר מתחיל  להיות יותר עמוס מבחינת מטיילים.

יולי/אוגוסט - התקופה הכי יבשה (ובכל זאת, זה סקוטלנד - תתכוננו לגשם). אבל זאת נחשבת לתקופה לא מומלצת בגלל עומס תיירים ומידג'. אם זה התקופה שלכם תדאגו להזמין מקומות לינה זמן רב מראש.

ספטמבר-אוקטובר - טיפה יותר גשום. צבעים של סתיו מסביב. אין עומס תיירים (לא לזלזל בהזמנות מראש) או מידג'. שימו לב  שבתחילת אוקטובר שירות העברת התיקים כבר לא פעיל. אנחנו טיילנו בספטמבר והיה נהדר. שליש מהימים היו גשומים.

עלויות

יש רק שני דברים שמבזבזים עליהם כסף במסלול - לינה ואוכל.

עלות לינה ב Bed & Breakfast תעלה בממוצע 35 פאונד לאדם ללילה. ניתן להוזיל עלויות בשינה באוהלים. וניתן  לשדרג גם לפונדקים ובחלק מהמקומות חייבים. עלות כל המלונות לזוג למשך שבוע נסגר לנו ב 464 פאונד.

ארוחת בוקר באה בד"כ עם מקום הלינה. ארוחת צהריים  היא בין 3-10 פאונד תלוי אם אתם אוכלים בסופרמרקט, מזמינים ארוחת צהריים לדרך או אוכלים במסעדה בדרך. ארוחת ערב במסעדה או פאב תעלה לרוב בין 7 ל 12 פאונד.

ערבים

הערבים הם חלק בלתי מנותק מהמסלול אפילו שלא הולכים בהם. איפה שלא תחנו כנראה שיהיה פאב בטווח הליכה קצר. בחלק מהפאבים יהיו הופעות טובות ובאחרים המטיילים העייפים ידאגו להחיות את האווירה.

אני ממליץ את ארוחות הערב לאכול בפאב בשביל להנות מהאוירה הזאת. אם אתם אוכלים בפאבים שימו לב שהמלצר לא יבוא אליכם להזמנה. צריך לבוא לבאר ולהזמין את המנות שאתם רוצים. בפאבים לא נהוג להשאיר טיפ אפילו שחלקם מרגישים כמו מסעדה.