טיולים נוספים:
Italy Flag
Ecuador flag
 

יום 13ג' - המייל המלכותי

בוקר באדינברו (Edinburgh)

הבקרים באדינברו זהים ולכן זאת הפעם היחידה שאתאר את הבוקר.

ארוחות הבוקר באדינברו היו הטובות ביותר שאכלנו. אחד הסיבות המרכזיות שבחרתי ב Straven Guest House היא שבבוקר ניתן לבחור אחת מתוך 7 מנות. המבחר ממש נהדר ומאפשר לאתגר את כל אחד מהטעמים שתבחרו. המנה ה"מתוקה" הייתה לדעתנו המוצלחת ביותר: וופל בלגי טבול בדבש עם פירות העונה.

בית האירוח שלנו ממוקם בשכונת פורטבלו (Portebello). השכונה ממוקמת על יד הים והיא לא בדיוק מרחק הליכה מהמרכז עם זאת התחבורה ציבורית ההגעה פשוטה ומהירה. במרחק של 2 דקות מהבית אירוח יש תחנת אוטובוס ומשם זה אוטובוס ישיר למרכז העיר. אורך הנסיעה הוא רבע שעה.


טירת אדינברו

את הבוקר התחלנו בכמה חניות על רחוב Princes ולאחר מכן הלכנו לכיוון הטירה המפורסמת של אדינברו.

הטירה בולטת מאד בעיר בהיותה עומדת על הר במרכז העיר והיא מאד מרשימה מכל כיוון. משום מה ראיתי מספר לא מבוטל של המלצות באינטרנט שהכניסה יקרה ולא שווה להכנס. אני ממליץ בחום דווקא כן להכנס. הכרטיס לא יקר יתר על מידה (10 פאונד לבוגר) ומבפנים יש הרבה מה לראות.

Edinbrugh's Castleטירת אדינברו

בכניסה יוצא כל רבע שעה סיור מודרך חינמי. הסיור מאד מוצלח ונותן נופח לביקור בטירה. גם המדריכים עצמם מוכשרים ומעבירים את ההסברים עם הרבה חוש הומור במקום להפוך את ההסבר לשיעור היסטוריה.
הטירה מחולקת למספר מבנים וכל אחד מעניין בצורתו שלו. אחד הוא כנסיה קטנה, השני הוא היכל מפואר למשתים, השלישי הוא צינוק שמור ויש עוד מספר מבנים. באחד המבנים ניתן לראות את ארבעת האוצרות החשובים ביותר בסקוטלנד: כתר, שרביט, חרב ואבן המלוכה. אבן המלוכה היא סתם אבן עם יכולות מיסטיות כביכול אבל  שאר החפצים הם פשוט מלאכת מחשבת. כל אחד פשוט יצירה יוצאת דופן ומפאת האיסור לצילום אין פה תמונה.

התותח של אחת בצהריים

כל יום (מלבד ראשון) בשעה 13:00 מתקיימת מסורת עתיקת יומין של ירי בתותח. בעבר התותח סימן לסוחרי העיר את השעה אבל היום זאת בעיקר אטרציה טובה בשבילנו התיירים.

הרויאל מייל (Royal Mile)

הרויאל מייל הוא סדרה של רחובות מעניינים בעיר הישנה של אדינברו. יש שם קובץ יחסית נכבד של אטרציות והצטברות עצומה של חנויות תיירים. טירת אדינברו ממוקמת ממש על תחילתו ולכן היוותה התחלה נוחה לדרך.

דקה הליכה מהטירה אדינברו נמצאת ה"קמרה אובסקורה" (כניסה למבקר עולה 8 פאונד). המבנה הוא בעל 5 קומות כאשר בכל קומה  אשליות אופטיות מסוג שונה. יש הרבה מאד אשליות, רובן יפות חלקן מרתקות. בקומה אחרונה יש חדר קמרה אובסקורה. למיש שלא מכיר, קמרה אובסוקה הוא חדר חשוך עם מתקן ש"מצלם" את האיזור מסביב . לאלה שכן מכירים תשמחו לדעת שהחדר מייחד את עצמו מאחרים בכך שהתמונה מוצגת על משטח עגול על הרצפה וניתן להשתעשע עם אנשים שהולכים ברחוב (לשים אותם על היד שלך וכדומה).
בקומה התחתונה יש חנות מאד מוצלחת של אשליות ניידות יותר וחלקן גם די זולות. אני  ממליץ לקפוץ לביקור בשביל מתנות למכרים.

Camera Obscuraהקמרה אובסקורה

מעבר לכך יש מספר מבנים מעניינים. בית הפרלמנט, כנסיית סיינט ג'יילס (לא כזאת מרשימה מבפנים), מרקט קרוס (שם הוציאו להורג אנשים בעבר), בית ג'ון נוקס (אחד המבנים העתיקים בעיר) ועוד מספר אתרים פחות מעניינים.

Heart of Midlothianלב המידלוסיאן. אתר תמים למראה אבל מאחוריו יש סיפור אפל ומרתק

כס ארתור (Arthur Seat)

בסוף הרויאל  המייל  עוד הליכה קצרה מובילה על Arthur Seat שהוא הר גבוה שנותן תצפית מצויינת על העיר. הטיפוס הוא על דרך סלולה היטב ואורכת כ20 דקות שסיומה נוף פנורמי מרהיב. זריחה או שקיעה היא זמן אידאלי לטפס למעלה.

Atrhur Seat viewהנוף שמשתקף מכס ארתור

לאחר מכן חזרנו לעיר החדשה ולרחוב Princes לעוד קצת קניות בשביל דפנה ואז חזרה אל בית האירוח שלנו.

סיכום יום

יום עמוס וכייפי. דפנה סוף סוף הצליחה לעשות קצת שופינג בטיול. הטירה של אדינברו  והקמרה אובסקורה היו אטרציות נהדרות. מעבר לשני אלה הרויאל מייל הוא נחמד לצפייה אבל בשביל באמת להנות מהסביבה אני ממלית את הסיורים המודרכים ( ביום 12 ו14). Arthur Seat הייתה דרך נפלאה לסיים את היום עם תצפית על העיר.