טיולים נוספים:
Italy Flag
Ecuador flag
 

יום 9' - האי סקאיי

הגעה מפורט וויליאם לפורטרי (Fort William to Portree)

ניתן להגיע לפורטרי במספר די רב של דרכים. למרות נטייתי הכללית להגיד שניתן להסתדר במרבית המקומות ללא מכונית הדרך המומלצת היא מכונית מכיוון שהתחבורה הציבורית שם  לא מאפשרת לחקור את האי באותה רמה כמו עם מכונית. לצערי לא ניתן לשכור מכונית לפני הגיל 23-25 כך שלא הייתה לי הרבה ברירה אלא להשתמש בתחבורה ציבורית. דרכי ההגעה לסקאיי בתחבורה ציבורית עשויות לבלבל וריכזתי פה את שתי הדרכים הפופולאריות ביותר:

פרטים נוספים מחיר זמן נסיעה / המתנה מה לקחת
      אוטובוס ישיר
הדרך המהירה והזולה ביותר. ניתן לעיתים קרובות להשיג כרטיס בשליש מחיר בהזמנה מוקדמת באתר של CityLink. נסו לשבת בצד שמאל כדי לראות את נוף הרי ה Cullin שבדרך 25 פאונד 3 שעות קו 916 של CityLink מFort William או Glasgow
      הדרך הרומנטית
מפורסמת בתור הרכבת בסרטי הארי פוטר ובנופים הנשקפים מהדרך. 29 פאונד שעתיים רכבת הקיטור The Jacobite מ FortWilliam
אין רומנטי יותר מלהגיע בסירה 3.65 פאונד חצי שעה/ שעה וחצי רחפת/סירה מ Mallaig לArmadale
כל הדרך הזאת נחשבת ליפה יותר אך עולה בכסף זמן וכאב ראש של החלפות תחבורה. כ 5 פאונד שעה/ 10 דקות אוטובוס 52 של Rapsons מ Armadale לPortree

לאנשים שמגיעים מצפון סקוטלנד ניתן לקחת אוטובוס  קו 917 של  CityLink מאינברנס (Inverness) ישירות לפורטרי או לחלופין לקחת רכבת ל Kyle Of Lochlash ומשם קו 50 של חברת Rapsons לפורטרי.


פורטרי (Portree)

פורטרי היא העיר ההגדולה ביותר באי סקאיי, ואני ממליץ מאד לישון בה אם אתם רוצים לעשות משהו בין הטיולים ובערב. במרכז העיר יש כיכר כאשר הרחובות הקרובים לה מכילות לא מעט חנויות מעניינות. כ 3דקות הליכה מהמרכז ניתן להגיע לנמל הקטן של העיר. אם נמצאים במקום גבוה ומזג האויר אינו ענני אולי אפילו תוכלו לראות את Old man of Storr שנבקר בו בהמשך היום.

התמקמנו במהירות ב Bed & Breakfast שלנו בשם Ben Tianvaig. מקום מקסים. חדר עצום ומארחים ממש נחמדים ששמחים ואף יוזמים הצעות לטיולים בסביבה.

Portree Portנמל פורטרי

סקאיי עצמו הוא אי עם נוף פראי ומכיל מספר תופעות טבע מרהיבות כאשר בטיול שלנו התמקדנו בעיקר באזור הצפוני שנקרא חצי האי טרוטרניש (Trotternish) שהושפע מרעידוות אדמה רבות. למחפשי טיולים אתגריים יותר קיים אזור שנקרא הרי הקולין (Cullin) ובו יש הרבה מסלולים מדרגות מבינוניות עד אתגריות מאד.

מכונית שכורה עדיפה באיזור זה בהרבה. להערכתי ניתן להספיק את מה שאני הספקתי בשלושה ימים תוך יום וחצי בשימוש במכונית. התחבורה הציבורית נוטה להסתיים בין 16:00 ל 17:30 ולא מאפשרת טיולים מאוחרים או הרבה מעברים ממקום למקום ולכן אם לא תתכננו את הטיול היטב בצמוד לזמני האוטובוסים כנראה שלא תמצו את האיזור. שימוש במוניות עשוי לעזור ליעדים הקרובים ואם אתם מספיק אנשים יש מספר אנשים שמציעים את שירותי הסעות בואן ליום שלם.


Old man of Storr

Old man of storr הוא אחד מתופעות הטבע המפורסמות ביותר של סקאיי. מדובר בחתיכת הר שבעקבות רעידות אדמה יצר מספר עמודי  ענק שלא ברור בדיוק איך הם עומדים על טילם. הגבוה מבינהם נקרא Old man of storr שלכאורה אמור להיראות כמו איש זקן.

ה Old man of Storr נמצא במרחק של כרבע שעה נסיעה מפורטרי צפונה וניתן להגיע לשם באמצעות קו מספר 57 של Rapsons. אנחנו הגענו ביום ראשון ולכן נאצלנו להשתמש במונית שעלתה לנו כ 20 פאונד. המוניות פשוט מחכות בכיכר המרכזית ויביאו אתכם עד לחניה של האתר.

המסלול אינו ארוך במיוחד ואורך בממוצע כשעתיים. הוא מתחיל בטיפוס לא קל של  רבע שעה לערך לרוב בתוך יער סבוך. כאשר יוצאים מהיער כבר ניתן לראות את צבר ההר אך אז שמים לב שיש לעבור  לגדר עם אזהרה של מפולות ושהכניסה על אחריות המטיילים. הבחירה היא בידכם , אבל המראה מהאיזור הזה אינו מרהיב כהמשכו, לא ניתן להבחין ב Old man of Storr עצמו ובכלליות לא שמעתי על נפגעים באזור. מרבית המטיילים עוברים את הגדר בלי הרבה מחשבה.

Way to old man of storr sceneryמבט אחורה תוך כדי טיפוס על ההר.

ברגע שעוברים את הגדר ממשיכים לטפס אל על. מבט לאחור מגלה נוף עוצר נשימה של חופי האי, האי השכן Raasay , מרבד ים שאינו נגמר ומבט ישיר לעננים. ככל שמתקדמים מתחילים להבחין מי מבין העמודים הוא האיש הזקן ולראות את הנטייה המוזרה שלו. במספר נקודות הדרכים מתפצלות. ניתן לחקור את האזור דרך כל אחת מהדרכים. רוב הדרכים נפגשות בסופו של דבר. בסוף המסלול ניתן ממש לגעת באיש הזקן אבל אני חייב להודות שזה די מאיים להכנס קרוב לאזור שכולו עבר מפולות והעמוד שבו רוצים לגעת נראה פחות יציב ממגדל פיזה.
החזרה מתבצעת באותה דרך והזמנו את המונית שתיקח אותנו חזרה לפורטרי (שימו לב לקחת את מספר המונית לפני כן). יש בחניה יחסית הרבה אנשים וניתן גם לבקש טרמפ אבל הביישנות גברה עלינו.

Old man of storr"האיש הזקן" מצד ימין. לאומדן המימדים, אני הנמלה שנמצאת בצד שמאל בין שני גושי ההר

ערב בפורטרי

ערבים בפורטרי דומים זה לזה ולכן זה היום היחיד בו אתאר את חיי הערב.

בעיר יש מגוון רחב של מסעדות שכולן ממוקמות לנוחיות התיירים באיזור המרכז. הנחשבות בינהן הן מסעדות פירות הים. המקום שאנחנו הכי נהנו בו היה דווקא בפאב המקומי שמעוצב בצורת בתי הילידים של המקום. הוא מחולק לצד מסעדה ולצד יותר פאבי והמנות שם גדולות, טובות ובמחיר סביר. באופן אקראי אתם יכולים גם ליפול על  ערב עם הופעה.

במרחק של רבע שעה הליכה מהמרכז קיים מרכז תרבותי בשם  Aros Center. יש שם חנות, מוזיאון קטן ובית קולנוע עם מבחר מאד מצומצם של סרטים.

סיכום יום

הנסיעה לסקאיי היא שינוי מבורך לאחר טרק. קבלת הפנים בפורטרי הייתה חמה מאד וה Old man of Storr היה טיול קצר ומרהיב.