טיולים נוספים:
Italy Flag
Ecuador flag
 

פרטים שימושיים

תאריך

13-27, ספטמבר 2008

ספטמבר היא כבר שלהי עונות התיירות. עדיין נעימה מספיק מבחינת מזג אויר ואין המוניות של תיירים. מצד שני אטרקציות מאד אטרקטיביות כגון הפסטיבל  הגדול של אדינברו ומשחקי הHighlands מתרחשיים בתקופת יוני-אוגוסט. תקופות אחרות עשויות להיות קצת פחות אטרקטיביות.

כספים

מלונות והזמנות מראש:
מלונות: 944 פאונד (בעיקר Bed & Breakfast וכשחייבים אז מלונות זולים-בינוניים) לזוג.

כסף לביזבוזים:
אני לבד ביזבזתי 530 פאונד, כאשר הקצבתי לעצמי בממוצע 40 פאונד ליום. הכסף התבזבז לרוב על אכול במסעדות/פאבים, תחבורה, כניסות לאתרים ומתנות למכרים. אם אתם רוצים לעשות שופינג מומלץ להביא יותר. השבוע של הטרק הוריד עלויות בצורה דרסטית ולכן אם אתם לא מתכננים לעשות טרק תהיו מוכנים להוציא לפחות עוד 100 פאונד.

טיסות

אין טיסות ישירות לסקוטלנד בגלל תנאי אבטחה נמוכים בשדה תעופה. בדר"כ יש קונקשיין בהולנד או בלונדון. כאשר לונדון היא אופציה קצת יותר יקרה וקצת יותר מהירה. נקודות היעד הנפוצות הן שדה התעופה באדינברו או גלזגו. טיסות עולות בדר"כ בין 700 ל 800 דולר.

אנחנו בחרנו קונקשיין באמסטרדם (יש להם שם דיוטי פרי ממש נהדר להעביר את הזמן), יצאנו ב5:30 זמן ישראל והגענו לגלזגו ב 13:30 זמן סקוטלנד.

ספרים ומיעד

אני חייב להודות שהתאכזבתי מספרים בכל הנוגע לסקוטלנד. היו ברשותי גם את הספר של eyewitness וגם את של  Lonely Planet. עד כמה שידוע לי קיימות בוצאות בעברית אבל בכל החנויות שביקרנו היו רק באנגלית. בכל מקרה, בכל הנוגע לערים ראשיות שני הספרים עושים עבודה טובה, eyewitness אפילו כנראה מוצלח יותר. בכל הקשור לטיולים רגליים האינטרנט הוא מקור הידע הטוב ביותר.

הכנות מראש

בתקופות התיירות מומלץ להזמין מקום במלונות זמן רב מראש, במיוחד באדינבורו. בכל זמן אחר זה לא דחוף. במסלול ה West Highland Way מומלץ תמיד להזמין מקומות לינה מראש כי אין היצע רחב במיוחד.

מלונות

בתקופה שאנחנו נסענו מציאת מקומות לינה טובים לא היוותה בעיה כאשר ביצענו את ההזמנות חודש לפני הטיול. Bed & Breakfast הן אופציות מאד פופלאריות . ניתן במחירים יחסית זולים למצוא מקום ברמה גבוהה עם מארחים שדואגים לך אישית וארוחה באווירה סקוטית מסורתית.

Bed & Breakfast ממוצע יעלה בין 30 ל 40 פאונד ללילה לאדם. בערים ניתן  גם למצוא מלונות זולים ב40 פאונד. איזורי קמפינג עולים לא יותר מ5-7 פאונד לאוהל ללילה.

תחבורה

הטיול שלנו לא דרש שימוש נרחב בתחבורה ציבורית. התחבורה הציבורית הבינעירונית יקרה באופן מגוכך. מוניות ותחבורה עירונית הם במחיר סביר. סה"כ רשת התחבורה בסקוטלנד היא טובה וניתן להגיע לכל מקום אבל מומלץ לתכנן מראש את האוטובוסים וזמני היציאה במיוחד אם מדובר ביום שבת או ראשון.

בסקאיי אני ממליץ על שימוש במכונית פרטית כי התחבורה הציבורית שם לא מספקת. ניתן גם לשכור רכב באי עצמו. לחלופין אם אתם קבוצה של 5-8 אנשים ניתן לשכור את שירותיו של נהג ואן לאורך היום בתשלום סביר.

באדינברו אין שום צורך במכונית. התחבורה הציבורית שם מצוינת ופועלת 24 שעות ביממה.

מזג אויר

מזג האויר בסקוטלנד הינו - בלתי צפוי בעליל. שעה אחת יכולה להיות שמש בשמיים ועננים יהיו רק באופק ושעה לאחר מכן ירד גשם ולא תראו את השמש.
גשם סקוטי אינו מאיים כמו גשם ארצישאלי. בדר"כ מדובר בטיפות עד גשם קל בלבד אבל לעיתים קרובות הוא יכול להימשך יום שלם. לנו בשליש מימי הטיול ירד גשם אז קחו זאת בחשבון.
הטמפרטורות דווקא די נוחות בין יוני לספטמבר ונעות בין 15 ל 20 מעלות.
יש הרבה אור יום בסקוטלנד. בספטמבר היה אור יום עד השעה 19:30 ובתקופת הקיץ היום אמור להתמשך אף יותר.

ביגוד וציוד

הביגוד והציוד צריך להיות מותאם לסוג הטיול שאתם מבצעים. בכל מקרה מדובר בביגוד חורפי אבל אין צורך להיסחף בבגדים חמים יתר על המידה. יש לבוא מוכנים לגשם הן במטריות ומעילים ומומלץ אף נעליים חסינות מים.

במידה ואתם מתכוונים לעשות טיולים רגליים הציוד הבא הוא חובה: נעליים חסינות מים, חליפת גשם מלאה (חולצה ומכנסיים), תיק חסין מים או מגן לתיק.

אוכל ומים

האוכל הסקוטי אינו מוכר כמשובח ברחבי תבל ואני חייב להודות שהטיול לא היה חוויה קולינרית. ארוחות בוקר סקוטיות מסורתיות הן גדולות ומכילות לרוב: בייקון, נקניקיות, עדשים, עגבניות, ופטריות.
ארוחות במסעדות אינן יקרות יותר מבארץ. ארוחה טובה תעלה בין 7-10 פאונד לאדם. אנחנו אכלנו הרבה בפאבים שם האוכל גם טיפה יותר זול ויש אווירה סקוטית שמחה.
אם אתם רוצים לצמצם עלויות, הסופרמרקטים גם כן לא יקרים יותר מהארץ ואפשר לחסוך כך הרבה.

העם הסקוטי

העם הסקוטי הוא עם שמח  ומאוחד. נושאי השיחה המרכזיים שלהם הם בדר"כ אלכוהול, כדורגל ומשפט עלבון על אנגליה. האווירה בפאבים שם שונה מאד מבארץ, אווירה של שמחת אמת וכולם חברים של כולם, ולפעמים גם אנשים שרים ורוקדים. ממה שלי יצא לראות העם הסקוטי דווקא אוהד את ישראל ואפילו התעניינו על המצב.

.